Božanov 2022 – Pán prstenů II.

Gandalfovo hlášení:

V létě 2022 našeho věku jsme se opět vrátili na 13 dní do Středozemě ukryté v Božanově na Broumovsku. Po roce orodování a shánění posil jsme se vrátili ještě ve větší síle! Oddíly elfů, trpaslíků, hobbitů, Gondoru a Rohanu čítaly dohromady 94 udatných válečníků! Po loňských peripetiích se Sauronem nebylo o cíli našeho táborování pochyb – musíme nepozorovaně, klidně i pod rouškou denního světla, proniknout do Mordoru až k Hoře osudu a vhodit do něj prsten, ať si Sauron třeba pukne!

Středozemě při našem příjezdu štěstím plakala, chvíli jsme počkali než ustoupí lacus lacrimalis a vystrojili jsme přehlídku mužstva a ženstva.

Druhý den jsme oprášili umění střelby, morseovky a dalších důležitých dovedností. Také jsme po roce opravovali kamenné hradby.

Poté jsme se vydali na cestu do Mordoru, leč nechali jsme se chvíli vést Glumem a samozřejmě nás ten enšpígl zavedl do doupěte obřího pavouka Oduly. Museli jsme se vymotat labyrintem sítí a vyhnout Odule jen za svitu svítící tyčinky (Galadrielina světla) a to za úplné tmy (ti starší), mladší stihli projít za šera, ale i to chtělo dost odvahy! Také jsme si zaběhali v oblíbené hře Příčná ulice, kde jsme se učili znát nazpaměť hlavní postavy příběhu a to poučným způsobem, kdy jsme běhali po stanovištích a losovali potřebná jména… šance 10:1 znamenala, že jsme se ve vytrvalosti dost zlepšili 😀 A protože pátý den jsme se zřejmě začínali blížit sopce, neboť se oteplilo ke 30 stupňům, hned po vyplenění skřetí líhně jsme se chladili všemi možnými způsoby 😛

I další dva dny se nám sluníčko snažilo roztavit šupiny brnění, ale na nás si nepřišlo! Ve čtvrtek dopoledne nás opět navštívilo vojsko pána Hasiče z Broumova, aby pokrylo cestu sněhem, odpoledne jsme se schovali mezi limbu a lesní mohykány, abychom tam sehráli mou oblíbenou hru Barvy, barvy, barvičky. V pátek jsme rozdělili družinu na ty starší, kteřížto se ukryli ve skalách a obsadili kvóty Hvězda a Koruna, a na mladší, jenž se svlažili v nádrži. 

Sedmého dne nás zastavilo počasí, sobotu jsme využili pro trénink intelektu a smyslů – tipovačky, poznávačky, ochutnávačky, dedukce – prostě vše, co se hodí pro všechny, od Sherlocka Holmese až třeba po kuchaře 🙂

V neděli jsem se probudil s pocitem, že tu naši věc s prstenem letos zvládneme, proto jsem se večer pustil do rozdávání vyznamenání a povyšování táborníků do vyšších hodností za oddané služby. Následovaly zábavné kulturní scénky, opékání buřtů a lembasu a halekání elfských písní do noci.

Následující den si dopoledne všichni ozkoušeli círka osm různých disciplín, aby na odpoledne každý oddíl nominoval své největší talenty do každé soutěže a započal velký turnaj všech pěti oddílů. Stále jsme si to šinuli k Orodruině, když tu jsme večer zahlédli, že vzplály majáky, Gondor volal o pomoc a Rohan odpověděl! Všichni jsme se přesunuli bránit pevnost Maňas Tydýt před hordou skřetů. Tam ten prsten snad nedonesem, nebo co…

V úterý jsme cvičili obratnost ve štafetách, až přijde útok skřetů, bude se to hodit. Věděl jsem, že chmury nás nesmí přemoci, proto jsme se večer poveselili u frodiskotéky, kde si družina zvolila i největší sympaťáky/krasavce, prostě missáky. Lepší to uspořádat teď, než někomu skřetí šíp pročísne patku. Opět nechybělo občerstvení, které si bojovníci mohli kupovat za body nasbírané v ranních bodováních jejich zbroje a batožiny (chatek).

A ve středu to přišlo! Král Filodén učinil jízdu na koni před všemi obránci Maňas Tydýt včetně enta a duchů z Černoboru a svým mečem posvětil jejich úspěch za proudu slov své motivační řeči. Následně se na nás valily vlny skřetích útoků! I nájezdníci z dalekého Haradu se nám přišli podívat na zoubek, jenže nakonec jsme se na něj podívali mi jim! A když si pak na Filodéna dovoloval vrchní Nazgúl – čarodějný král Angmaru – tak do hry vstoupila Eowyn a s Nazgúlem udělala krátký proces! Tak jsme slavně zvítězili! Dokonce nám ještě zbyly síly na odpolední Olympiádu hlídek, ve které byli nejúspěšnější Radim Vodička s Tádou Dědkem, následovaní Adamem Mikasem s Davidem Píšou a třetími Kačkou Térovou a Valčou Knopovou. 

Nabitý den jsme zakončili vytouženým doputováním až k Hoře Osudu, kam jsme jeden po druhém všichni naházeli všechny prsteny, co jsme u sebe měli, kdyby ten jeden náhodou nestačil! A Sauron puknul…!

Poslední celý den byl protkán fotbalovým turnajem oddílů, celý den podporován skvělými fanoušky a komentován odbornými Csapláry.  Navečer jsme vyhodnotili nejlepší táborníky a také jsme vyhlásili konečné pořadí celotáborové soutěže, která byla nejvyrovnanější, co já pamatuji! Ještě v půlce putování se na sebe tlačilo v tabulce všech pět týmů v rozmezí pár bodů a to tak, že každá další hra mohla celé pořadí překlopit! V druhé části našeho pobytu ve Středozemi se ujal vedení Gondor, před trojnásobně bodovanou Olympiádou je sesadili trpaslíci. Jak to celé dopadlo po sečtení bodů z Olympiády jsem věděl jen já a elfka Modrita! Ani vedoucí svých družin nic netušili! Proto byly výsledky doprovázeny, jak to bývá při každém velkém finále, oslavným rykem i slzičkami zklamání, že to o kousek nevyšlo. 

A ty konečné výsledky? Pátí se umístili hobbiti, kteří doplatili na dvě věci. Jednak se jim zkraje tábora zranil na celou dobu kapitán Jarda Tošovský, dvak měli v kádru Matese, z kterého by měli radost všichni přívrženci pověrčivosti! Mates, ač šikovný to chlapec, umístil se minulý rok na posledním místě za trpaslíky, letos byl draftován hobbity a opět z toho byl poslední flek. Možná si neměl koupat vlasy ve stromové smůle, jak se mu to povedlo letos hned první den, načež se mu musely zkrátit jeho Petronelovy kadeře. Na čtvrté místo klesl Gondor, tak vyrovnané to celé bylo! Vítězstvím v Olympiádě se na třetí místo vyšvihli elfové, stříbro uzmuli Rohirové a ze zlata (jak příhodné) se mohli radovat trpaslíci!

Večer si vybrali ještě své poslední odměny úspěšní řešitelé všech sedmi želváků! Superželváci si za to, že během tábora splnili sedm celodenních úkolů jako třeba vykročit vždy levou, mluvit bez diakritiky, zapamatovat si nemilosrdné heslo dne (třeba)…, mohli vymyslet na Zbyňuella a Dejva (trest za prohranou sázku s bookmakerem Z.) úkol, který superželváci museli splnit také (aby to bylo fér). Takže se zmínění váleli v potoce, bahýnku, sypali se pískem, aby nakonec přeběhli k rybníku a završili to skokem back full double triple quattro full. Dokumenty k tomu naštěstí chybí 😀 

Při nočním promítání Návratu krále si mohli superželváci vybrat VIP místo a dostali popcorn! 

Poslední den odstartoval ještě vychraptělý Mukl Pukl svou aktuální písní, na oběd už jsme unavené, ale věřme že i zážitky nabité, hrdiny posílali domů 🙂